Co nám brání otěhotnět

Myslím, že si ani nedokážu představit, a tak se snažím aspoň porozumět, jak je to pro ženy těžké, když tolik touží po miminku a ono nepřichází. Každý měsíc mají novou naději a možná o to větší je pak zklamání, když to zase nevyjde. Na začátek chci upozornit, že nejsem expert na problémy s otěhotněním. Ale ve své terapeutické praxi jsem přišla na pár věcí, které nám brání otěhotnět, pokud jsou oba partneři zdraví a problém je pouze psychický.

A proto se s Vámi dělím o moje zkušenosti a věřím, že třeba Vám tento článek pomůže najít Vaši odpověď. S čím Vám můžu pomoci je lépe přijmout situaci takovou, jaká je právě teď, individuální terapií. Zaměříme se v ní na Vaše nepříjemné pocity a to, co Vás konkrétně trápí. Takto jsem pomohla klientce vyrovnat se se smrtí ještě nenarozeného miminka a má teď zdravou a krásnou holčičku.

Nejčastější příčinou je, také jako u spoustu dalších věcí, naše mysl. Stres, který na sebe vyvíjíme, pocit, že nám tikají biologické hodiny. Strach, že nám ujede vlak, že pak už to nepůjde. Nově jsem se dozvěděla informaci, že lékař předepisuje 53 leté paní antikoncepci, aby neotěhotněla. Proč se tedy bojíme, že po 30 už to nejde?

Změňte svoje přesvědčení.

Co pro sebe můžeme udělat je, že si uvědomíme naše přesvědčení, které nám brání otěhotnět a změníme je. Jak to udělat najdete v e-booku Limity jsou jen v naší hlavě aneb jak mít život ve svých rukách. Také doporučuji zpracovat si pro Vás nejhorší situaci, kdy si představíte, že miminko nikdy nebudete mít. Co by to pro Vás znamenalo? To je to, čeho se podvědomě bojíte a bráníte si tím přirozenému otěhotnění, protože jste sevření a ve strachu, že se to stane. Pokud necháte odejít své emoce, uvolníte tím nejen svou mysl, ale také nepříjemné pocity v těle.

Když přijmete představu, že miminko nemůžete mít, neznamená to, že ho kvůli tomu mít nikdy nebudete. Naopak, uvolníte se, přestanete lpět na výsledku a máte větší šanci, že ho budete mít.

Čím více tlačíme a chceme, oddalujeme výsledek.

Zkuste si milování užívat pro ten krásný prožitek. Neděláte to kvůli výsledku. Udělejte si s partnerem hezký večer a vnímejte lásku, která mezi Vámi je. Milování by stále mělo být aktem lásky. Nechte věci plynout a věřte, že vše dopadne tak, jak je to pro Vás nejlepší.

Zastavte obviňování svého těla, že není dost dobré, že není zdravé, že za to může. Většina příčin bývá hlavně v naší mysli. Je spoustu párů, kteří jsou i z lékařského hlediska zdraví, ale přece jen to stále nejde. V okamžiku, kdy to pustí, tak se to většinou opravdu povede. Mám kamarádku, které lékaři řekli, že nikdy nebude mít děti a má dvě přirozenou cestou. Nebo další krásný příklad, kdy si manželé adoptovali děťátko, a potom se jim narodilo jejich vlastní dítě.

Další skrytou příčinou bývají špatné vztahy v rodině, chybějící babička nebo dědeček, které pro své děťátko nemáme a dáváme si to za vinu. Pocit, že něco není tak, jak bychom si představili, jak to opravdu chceme. Strach, jestli to psychicky nebo fyzicky zvládneme. Stres, že přijdeme o práci, nebudeme mít dostatek financí, máme malý byt. Ale každé dítě je dar a bude šťastné za naši lásku. Ví, že ho budeme milovat a to mu stačí. Každé dítě by si přálo být milované a abychom mu důvěřovali, že je zdravé, celé, úplné a dokonalé, což také je.

Zkuste si odpovědět na následující otázky. Zeptejte se sami sebe a poslechněte si odpověď. Můžete zavřít oči pro hlubší naladění. První odpověď bývá ta správná.

Představte si, že jste miminko, které si právě vybírá, jakým rodičům se narodí.

 • Vybrali byste si sami sebe?
 • Chce se Vám sem?
 • Je něco, co Vám brání sem přijít?
 • Co byste si přáli změnit?

Můžete si hrát s touto představou a naladit se na to. Netlačte na sebe, pokud Vás hned nenapadají odpovědi.  Zkuste se soustředit na svůj dech, na nádech a výdech a pak to zkuste znovu. Připravila jsem pro vás meditaci na podporu otěhotnění. Můžete si ji stáhnout zdarma zde.

Dělejme vše s láskou, důvěřujme sami sobě a svému tělu. Věřím, že pak se splní to, po čem toužíte a budete se moci radovat z krásného miminka.

Moc přeji všem, aby se Vaše přání splnilo.

A jak jsem to měla s otěhotněním já, najdete v článku Moje otěhotnění.

Jana Svobodová

Pomáhám lidem změnou mysli měnit a tvořit svůj život. Odstraňovat to, co nechceme. A začít žít, to, co chceme. Připravuji maminky k vědomému a přirozenému porodu. Jsem autorka e-booku Limity jsou jen v naší hlavě a také e-booku 11 kroků k hojnosti.  Můj příběh si přečtěte zde >>.

 Jeden ihned aplikovatelný tip zdarma

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Tištěná kniha
 • 11 kroků jak změnit svůj život

  Nejste spokojeni s tím, co ve svém životě zažíváte? Chcete to změnit? Stáhněte si e-book ZDARMA a dozvíte se, jak na to.

 • Nejnovější články
 • Kategorie
 • Potkáme se na Facebooku: