Naše kila navíc aneb i hubnutí začíná v naší mysli

Jak je možné, že někdo může sníst kachnu na posezení a nepřibere ani gram a někdo tloustne i ze vzduchu? Možná i Vy řešíte svou váhu a nepřipadáte si dost štíhlí ve svém těle a nejen štíhlí, ale i hezcí. I tloušťka souvisí s naším sebevědomím, protože jde v první řadě o to, přijmout se takoví, jací jsme, a to i s případnými kily navíc.

Pro někoho je jídlo náhrada lásky, má to jako potěšení a když jí, má pocit, že ho má někdo rád. Jídlo, které jsme chtěli, třeba sušenky, nám dávali za odměnu, a tak máme pocit, že jsme udělali něco dobrého a odměnu ve formě sladkého si zasloužíme a když jíme, cítíme se dobře. Jídlo je mým kamarádem, protože se přestanu cítit sama, zaměstnám své tělo a už se mi zdánlivě nehoní v hlavě myšlenky, jak jsem smutná, že nikoho nemám, že nevím, co s dalším volným večerem a pocitem, že mě nikdo chtít nikdy nebude. Dám si chipsy, čokoládu nebo kýbl zmrzliny a snažím se udělat si hezký večer.

Jenže pocit samoty ve mně bude stále, i když ho na chvíli přehluším jídlem. Další večer se budu cítit zase sama, ale už vím, co mi pomůže – chipsy, čokoláda nebo zmrzlina nebo něco jiného a pak kdykoliv se cítím sama, dostanu chuť na některou z těchto věcí, aniž bych si musela na vědomé úrovni uvědomit tuto souvislost. Když odstraním příčinu, v tomto případě pocit samoty, najednou už nebudu mít potřebu se přejídat.

Další častá příčina kromě samoty je stres. Je toho na nás hodně, jedna nepříjemná událost střídá druhou, v práci je toho hodně, tlačí termíny, jít rychle pro děti, odvézt je ze školy, pak na kroužky, nakoupit, poklidit to nejnutnější, vyzvednout děti z kroužků, uvařit, udělat s nimi úkoly, a to ještě není vyluxováno, vytřeno, vyžehleno a mám nevypranou kupu prádla na praní, utření prachu už ani neřeším. A co zítra zase bude v té práci? Musím ještě udělat podklady, odpovědět na maily…

I když se třeba ani nepřejídáme a snažíme se jíst zdravě a mít dost pohybu, kila nejdou dolů. Je to proto, že tento neustálý stres, který v sobě cítíme, nám brání zhubnout. Myslíme na to, co nás všechno čeká a co ještě musíme a nemáme a naše tělo cítí jen strach, jestli to všechno stihneme. Často stačí i prožití mimořádně stresové události – rozchod, rozvod, výpověď, těžká nemoc, úmrtí.

Teď už víme, jaké můžou být příčiny tloustnutí, ale co s tím můžeme udělat? Zamyslet se nad tím, co na mě sedí. Jak to dělám já? Když zase budu cítit potřebu se přejíst, co z toho mám? Co z toho budu mít? Co mi dává jídlo? Mohla bych to mít i bez něj? I hubnutí začíná v naší mysli. Řešte svůj pocit nespokojenosti, co mi vadí, čím se trápím, než to, že mám nějaká ta kila navíc. Když si vyřešíme příčinu, kila půjdou dolů sama. Jak řešit příčinu toho, co Vás trápí najdete v e-booku Limity jsou jen v naší hlavě aneb jak mít život ve svých rukách.

Ještě po půl roce od porodu jsem musela nosit těhotenské džíny.

Je to i má osobní zkušenost. V prvním těhotenství jsem jedla za dva, opravdu jsem se neomezovala a podle toho jsem začala i vypadat. I když jsem přibrala asi jen 14 kilo, postava se mi úplně změnila. Ještě po půl roce od porodu jsem musela nosit těhotenské džíny, protože jsem se do jiných kalhot nedostala…

Bylo mi to líto a štvalo mě to fakt strašně, hlavně když jsem viděla ostatní maminky, které už vypadaly jako před porodem nebo dokonce měly i méně než před otěhotněním. Ale přestože jsem věděla, že je to také o jídle a o cvičení, nedokázala jsem se donutit a něco s tím udělat. Ani jsem na sobě nepracovala a zavírala před tím oči.

Rozhodla jsem se to změnit.

Až jsem se konečně odhodlala něco s tím udělat. U mě to byl pocit samoty, který bych teoreticky vůbec neměla cítit, protože mám manžela a malé dítě a sama téměř vůbec nejsem. Ale jako skoro vše, i tady byla příčina situace v dětství. Odstraněním pocitu samoty jsem přestala mít chuť na sladké, přestala jsem se přejídat a vynahrazovat si něco jídlem. Najednou šla kila sama dolů bez nějaké diety nebo většího cvičení.

Kamarádky, které mě dva měsíce neviděly, mi říkají, jak jsem zhubla. Konečně jsem shodila přebytečná kila po porodu a mám ještě méně než před svatbou, kdy jsem 2-3x týdně cvičila. Chtěla bych ještě shodit 3 kila. Vím, že mám volbu – buď zůstanu jen u chtění nebo s tím můžu něco udělat. Nejde jen o počítání kil, ale o to, aby z nás spadla tíha, kterou máme v sobě a abychom se cítili dobře, byli jsme se sebou spokojení a měli se rádi takoví, jací jsme. Naše tělo je dokonalé takové, jaké je právě teď. Mějme ho rádi a važme si ho.

Můj další článek o hubnutí najdete zde.

A po třech měsících od napsání článku 3 kila shozena:-).

Tagy:
Jana Svobodová

Pomáhám lidem změnou mysli měnit a tvořit svůj život. Odstraňovat to, co nechceme. A začít žít, to, co chceme. Připravuji maminky k vědomému a přirozenému porodu. Jsem autorka e-booku Limity jsou jen v naší hlavě a také e-booku 11 kroků k hojnosti.  Můj příběh si přečtěte zde >>.

 Jeden ihned aplikovatelný tip zdarma

Komentáře
 1. Pavla napsal:

  Jani, prosím, jak jste se zbavila (nebo odstranila) ten pocit samoty? Jak zjistím, co vlastně potřebuju odstranit, abych začala hubnout? Děkuji za odpověď a přeji mnoho úspěchů

  • Jana Svobodová napsal:

   Dobrý den,
   potřebujete zpracovat Vaše nejsilnější přesvědčení, která Vám brání hubnutí. Když si zavřete oči a představíte si, že jste hubená. Jde to snadno? Proč nemůžete zhubnout? Co Vám brání hubnutí? Jaké jsou Vaše zkušenosti s hubnutím? Co pro Vás znamená jídlo? Přejídáte se? Kdy jste začala tloustnout? Co se dělo v té době, kdy jste začala tloustnout?
   Pocit samoty jsem odstranila metodou Svoboda mysli, kterou podrobně popisuji v ebooku Limity jsou jen v naší hlavě. V ebooku zdarma 11 kroků jak změnit svůj život najdete návod, podle kterého si také můžete pomoci. Nebo Vám také můžu doporučit individuální terapii, kde bychom se konkrétně podívaly na to, co tam máte právě Vy a společně změnily pocit samoty a nastartovaly proces hubnutí.

   Přeji krásný den a ať jste se sebou spokojená

   Jana Svobodová

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Tištěná kniha
 • 11 kroků jak změnit svůj život

  Nejste spokojeni s tím, co ve svém životě zažíváte? Chcete to změnit? Stáhněte si e-book ZDARMA a dozvíte se, jak na to.

 • Nejnovější články
 • Kategorie
 • Potkáme se na Facebooku: