Pět jazyků lásky

Máte pocit, že se Vám partner nevěnuje? Necítíte jeho lásku? 

Nebo je to obráceně? Zahrnujete muže dárečky, chválíte ho, snažíte se vymyslet společný program, vaříte pro něj s láskou a stejně máte pocit, že je to málo a necítí se šťastný? Cítíte, jak se od sebe vzdalujete, přestože ho milujete. Udělala byste pro něj první poslední, on to nevidí nebo máte pocit, že to nechce vidět? Už nevíte, co máte vymyslet? 

Také jsem to zažila.

S mým manželem máme moc hezký vztah. Ale také jsme měli období, kdy mi přišlo, že si tak nerozumíme. Nic zvláštního se nedělo. Připadalo mi, že by mělo být všechno v pohodě. Ale cítila jsem, že by to mohlo být mnohem lepší. Bylo to v době, kdy jsem se pustila do tvoření nových webových stránek a večery jsem trávila často u počítače.

Manžel měl pocit, že se mu moc nevěnuji. Já měla pocit, že dělám všechno proto, aby byl spokojený. Každý den jsem dbala na to, aby přišel do útulného domova a nepadal mezi hračkami. A že jich za ten den vždycky bylo. A uklízení nikdy nebyla moje silná stránka, což dobře ví. Také jsem mu dávala najevo svou lásku tím, že jsem ho objímala, jako to zbožňuji já. 

Neuvědomovala jsem si, že i když dávám partnerovi najevo lásku, necítí ji tak, protože chce něco jiného a můj způsob lásky nevidí. Je to jako kdyby toužil po pití a já mu dala jeho oblíbené jídlo. Je super, že dostal vynikající jídlo, ale pořád měl ještě žízeň a jeho potřeby tak zůstávají nenaplněny. 

Pokud chcete, aby partner cítil Vaši lásku, musíte ji projevit jeho způsobem, tedy podat sklenici s pitím. Zpětně jsem si uvědomila, že jsem mu nedávala to, co nejvíce potřebuje. Od té doby při terapii zmiňuji, že:

Existuje 5 způsobů, jak dávat najevo lásku.

Je o tom kniha Pět jazyků lásky, kterou napsal Gary Chapman. Všechny jazyky lásky jsou pro nás příjemné, ale jen jeden je tím nejdůležitějším, bez kterého nemůžeme být.

Ano, opravdu jen jeden je ten nejdůležitější, i když pro mě a určitě i pro Vás, jsou příjemné úplně všechny. Třeba také zjistíte jako já, že Váš partner potřebuje hlavně pozornost, a když ji nemá, citově strádá.

5 jazyků lásky

 • 1. slova pochvaly a uznání
  Ujištění o tom, že jsem dobrá, že mě má rád. Může mě chválit za cokoliv, za dobrý oběd, pochválit, jak mi to sluší. Slova jsou pro mě můj důkaz lásky a nepotřebuji žádné dary ani doteky.
 • 2. pozornost
  Vyčítáte manželovi, že Vás neposlouchá a že spolu nic neděláte? Je pro Vás nejdůležitější společně strávený čas, opravdové naslouchání Vašich každodenních zážitků? Pak je pro Vás nejdůležitější právě tento jazyk.
 • 3. dary a dárečky
  Nic Vám neudělá takovou radost jako dárek? Nemusí to být prsten nebo něco drahého, ale díky tomu, že dostanete například květinu, si připadáte milovaní. Berete dáreček jako vyznání lásky.
 • 4. skutky, služby
  Uvařená večeře, umyté nádobí, vyluxovaný byt, pověšené prádlo, pohlídání Vaší ratolesti, abyste se mohla vyspat - třeba právě tak Vám dává najevo lásku Váš partner nebo vy jemu, pokud je pro Vás nejdůležitější tento jazyk.
 • 5. doteky
  Fyzický kontakt, kůži na kůži, obejmutí, hlazení, mazlení.

Každý z nás je jiný a originální, to není žádná novinka. V čem jsme však všichni stejní, je to, že potřebujeme a chceme cítit lásku od svého partnera. Uvědomte si, co je pro Vás a Vašeho partnera jazyk lásky. Pokud si nejste jistí, zeptejte se ho a ať Vám sám potvrdí, co je pro něj nejdůležitější. Pro mě jsou to doteky. Moc se mi líbí, když ke mně manžel jen tak přijde a obejme mě. 

Když si vzájemně budete vyznávat lásku způsobem, jakým potřebujete, bude se cítit naplněni a milováni. Přestanete si připadat bezradní, že pro svého partnera děláte maximum, ale on to nevidí, protože chce něco jiného. 

Pokud ve svém životě chcete udělat kroky vpřed a mít nejen hezčí vztahy, ale cítit vnitřní klid, připravila jsem pro Vás jedinečný e-book Limity jsou jen v naší hlavě. Nově také k dostání jako kniha.

Jaký jazyk je pro Vás ten nejdůležitější? Pokud chcete nejen na toto téma diskutovat, připojte se do uzavřené skupiny Svoboda mysli na Facebooku 

Přeji všem krásné láskyplné vztahy.

S láskou Jana


				
Jana Svobodová
Pomáhám lidem změnou mysli měnit a tvořit svůj život. Odstraňovat to, co nechceme. A začít žít, to, co chceme. Připravuji maminky k vědomému a přirozenému porodu. Jsem autorka e-booku Limity jsou jen v naší hlavě a také e-booku 11 kroků k hojnosti.  Můj příběh si přečtěte zde >>.

 Jeden ihned aplikovatelný tip zdarma

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů