7 tipů, jak se vyrovnat s rozchodem

Rozešel se s vámi partner a celý svět se vám hroutí? Nevíte, jak se vyrovnat s novou situací a věty jako: „To bude dobrý,“ ve vás vyvolávají jen další vlnu vzteku a bezmoci?

Chápu vás, taky jsem tím prošla. Prosila jsem život, ať je to jen sen, ze kterého se ráno zpocená probudím. V slzách jsem usínala, s pláčem vstávala a nevěřila, že to ještě někdy bude jinak. Ze všech stran na mě dotírala samota a s ní spojené pocity opuštění. Prázdnota a bolest. Neměla jsem chuť jíst. Dělala jsem chyby v práci a všechno mi bylo jedno.

Nějaký čas jsem sotva přežívala. Nevěřila jsem si, měla jsem pocit, že za nic nestojím. Bála jsem se, že o mě už nikdy nikdo nebude stát. Že už si s nikým nebudu rozumět. Nikdo mě nemůže mít doopravdy rád. Jsem hrozná a divná. Nehodná lásky.

Ale nakonec jsem našla cestu, jak z toho ven, a chci vám ji ukázat, aby i vaše trápení konečně skončilo.

Světlo na konci tunelu

Když to se mnou bylo už opravdu špatné, dozvěděla jsem se o metodě EFT – technice emocionální svobody, která „pomáhá na všechno“, a absolvovala jsem kurz. Díky ní začala moje změna.

EFT je technika, která pracuje s vědomou a podvědomou myslí a spočívá v „ťukání“ na energetická centra v těle. Právě díky ťukání jsem objevila světlo na konci tunelu a začala se ze svého hrozného stavu dostávat.

Ještě rychleji se můj stav zlepšoval, když jsem se naučila Faster EFT („rychlejší EFT“). Jestli ze sebe chcete porozchodovou bolest také setřást co nejdříve, ukážu vám, jak se to pomocí Faster EFT dělá.

Naše tělo reaguje na to, na co myslíme.

Začaly mě zajímat různé souvislosti. Uvědomovala jsem si, že čemu věřím, to se mi stává pravdou. Objevovala jsem sama na sobě, jak je mysl spojena s tělem. Nepřestalo mě fascinovat, jak naše tělo reaguje na to, na co myslíme. Jak se uvolňuje, když pracujeme se svými emocemi a pocity. Jak změnou toho, co držíme uvnitř nás, se mění i náš skutečný život.

Robert Smith, tvůrce metody Faster EFT, mi pomohl vyrovnat se se smrtí mého milovaného táty. Pomohl mi odstranit balvan ze srdce, který jsem v sobě kvůli tomu cítila. Vím, že tato ztráta se na mě hodně podepsala. Také kvůli ní jsem rozchod s přítelem tak těžko nesla, ale tuto souvislost jsem si dříve vůbec neuvědomovala.

Foto s Robertem Smithem, tvůrcem metody FASTER EFT, v roce 2010 na semináři

Začala jsem na sobě touto metodou pracovat. Zpracovávala jsem své nepříjemné myšlenky a pocity. Odstraňovala jsem všechnu tu bolest, kterou ve mně rozchod zanechal. Pracovala jsem na svých pocitech méněcennosti. Pocitu, že nejsem dost dobrá. Strachu, že mě nikdo nebude mít rád takovou, jaká jsem.

Strachu, že nikoho nenajdu a zůstanu sama. Přijímala jsem to, že spolu už nejsme a nikdy nebudeme. Všechnu tu bolest, která ve mně byla. Byla to dlouhá cesta. Uvědomovala jsem si, co jsem dělala ve vztahu špatně. Byla jsem na něm závislá. Šíleně jsem žárlila, i když jsem vyloženě neměla důvod. Měla jsem takový strach, že o něj přijdu, až jsem o něj přišla.

Možná ale máte pocit, že nějakým „ťukáním“ ze sebe ten žal, vztek, zlost a smutek nedostanete. Že je to tak velké a těžké, že to bude trvat dlouho. V tom případě mám pro vás cestu, po které se můžete vydat a své bolesti se zbavit postupně.

Vyrovnejte se s rozchodem v 7 krocích:

 • 1. Vybrečte se
  Tento krok je opravdu důležitý, určitě ho nevynechávejte. Když se vám chce plakat, plačte. Nesnažte se slzy zadržovat. Že „velký holky nepláčou“, je jeden z největších omylů, jakých se naši rodiče dopustili. Díky pláči se vám hodně uleví.
 • 2. Pusťte svůj vztek
  Další fáze, která patří k rozchodu, je vztek. Vypusťte ho ze sebe. Bouchejte do polštáře nebo s ním házejte. Můžete trhat časopisy. Vydupejte nebo vyběhejte nahromaděné emoce. Nebo svůj vztek vykřičte. POZOR: to, že uvolňujete svůj vztek, vám nedává právo někomu ubližovat. Najděte si cestu, která bude bezpečná pro vaše okolí.
 • 3. Svěřte se
  Zavolejte kamarádce a svěřte se jí se vším, co vás trápí. Řekněte jí, jak zoufale se cítíte. Vypovídejte všechny své strachy a pocity. Kdyby vás náhodou kamarádka odmítla, svěřte se psovi, plyšovému medvídkovi z dětství, v krajním případě i soše v parku.
 • 4. Vypište se z toho
  Pokud nemáte náladu se někomu svěřovat nebo cítíte potřebu ze sebe dostat všechny pocity i jiným způsobem, zkuste si vše napsat. Můžete psát, co se vám stalo, nebo dopis napsat jakoby svému bývalému partnerovi. Rozhodně ho ale neposílejte, nikomu by to neprospělo. Jestli je rozchod definitivní, nezbývá než ho přijmout a smířit se s ním. Berte to jako způsob terapie, ne jako komunikační nástroj.
 • 5. Jděte mezi lidi
  Až absolvujete všechny předchozí fáze, bude nejlepší vyrazit mezi lidi. Pokud se vám nebude chtít samotné, jděte s kamarádkou.
 • 5. Jděte mezi lidi
  Po tom, co absolvujete předchozí fáze, bude nejlepší, když půjdete mezi lidi. Pokud se Vám nebude chtít samotné, jděte s kamarádkou.
 • 6. Koníčky
  Vzpomeňte si, co vás dříve bavilo. Co vám dělalo radost? Vraťte se k tomu a znovu si vybavte ty hezké pocity, které jste u toho zažívala. Plavání, horolezecká stěna, malování, pečení dortů nebo tancování? Činnosti, které vám působí radost, si dopřávejte pravidelně a ve velkých dávkách.
 • 7. Sport a pohyb
  Sport a pohyb vám pomůžou přeladit a myslet na něco jiného. Zajděte do fitness centra, vyrazte na kolo nebo si zacvičte doma. Pokud už vás přešel vztek, doporučuji jógu, která je skvělá pro uvolnění mysli i těla.

Rozhodněte se pro změnu

Zdá se vám, že nic z toho nebude fungovat? Rozumím vám, svět po rozchodu je černočerný a změnit to vyžaduje velkou dávku odvahy a odhodlání. A nechcete dát přeci jen šanci tomu ťukání?

I když teď máte možná pocit, že už vám nikdy nikdo nepomůže a že vyrovnat se s rozchodem je nad vaše síly, nemusí to tak být napořád. Máte možnost zvolit si jinou cestu. Podívat se dovnitř do sebe. Uvědomit si souvislosti a pochopit je. Změnit svůj úhel pohledu. Přijmout to, co se vám stalo. Se vší bolestí, se všemi těmi nepříjemnými pocity.

Moc dobře vím, že se to lehko říká a těžko dělá. Proto vám nabízím pomocnou ruku a své letité zkušenosti v podobě terapie. Při ní zpracujeme jednotlivé situace a myšlenky, které vám způsobují nepříjemné pocity. Rozloučíte se s tím, co už nepotřebujete dále žít. Změníte sama sebe, a tím se změní i vaše realita.

Pro mě je to nejefektivnější způsob řešení krizí, který jsem zažila. Ráda budu vaším průvodcem, abyste nemusela trpět tak dlouho jako já. I po těch letech si pamatuji, jak hrozná ta bolest může být. Pokud se ještě necítíte na to, abyste o svých problémech a bolesti z rozchodu mluvila nahlas, a chcete raději začít sama, může vám být průvodcem můj e-book Limity jsou jen v naší hlavě,

Tagy:
Jana Svobodová
Pomáhám lidem změnou mysli měnit a tvořit svůj život. Odstraňovat to, co nechceme. A začít žít, to, co chceme. Připravuji maminky k vědomému a přirozenému porodu. Jsem autorka e-booku Limity jsou jen v naší hlavě a také e-booku 11 kroků k hojnosti.  Můj příběh si přečtěte zde >>.

 Jeden ihned aplikovatelný tip zdarma

Komentáře
 1. Michaela Machová napsal:

  Dobrý den, odkaz na EFT -11 kroků jak změnit svůj život nefunguje. Moc bych o něj stála

  • Jana Svobodová napsal:

   Dobrý den,
   to mě moc mrzí. Chyba je asi v prohlížeči. Pošlu Vám ebook na Váš email.
   Přeji hezký den
   Jana Svobodová

  • Jana Svobodová napsal:

   Dobrý den,

   právě jsem Vám ho poslala, tak doufám, že ho budete mít. Přeji hezký den

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů