Sebeláska v praxi

Sebeláska, sebevědomí. Jedno z nejčastěji používaných slov. Nebo nevíte, co to vlastně je? A jak se projevuje? Nebo jak bych to měla vlastně dělat? O sebelásce v praxi je právě tento článek, kde se dozvíte i svoji aktuální sebehodnotu.

Pro mě znamená sebeláska vědět, co chci a také si hlídat své hranice. Je to o tom vědět, co si přejete a co potřebujete. Co můžete udělat a co už je pro vás moc a děláte to na úkor sebe. Když jsem chodila každý den za babičkou do nemocnice, tak mi to nevadilo. Chtěla jsem ji podpořit a byla jsem ráda, že ji vidím.

Když ji měli pouštět z nemocnice, byli jsme domluvené, že pro ni přijedu autem. Nejsem zdatná řidička a nechtělo se mi. Ten den i pršelo. Začalo mi být i fyzicky špatně a přemýšlela jsem, co vlastně doopravdy chci.

Nemusím dělat to, co se ode mě očekává.

Věděla jsem, že se ode mě očekává, že splním to, na čem jsme se domluvili. Ale také jsem cítila, že už to pro mě bude moc a budu se jen obětovat. V tom jsem byla opravdu dobrá. Dělat všechno pro druhé. Díky tomu, že se do nich umím vcítit, tak skvěle můžu plnit jejich přání, což jsem byla zvyklá dělat.

Po delším rozhodování jsem využila nabídku mamky, že pro babičku pojede sama a vezmou si taxíka. Bylo mi jí líto, protože vím, že toho na ni bylo taky hodně. Do nemocnice chodila každý den se mnou, a tak jsem se snažila ji šetřit a zastat. Cítila jsem ale, že už nemůžu. Mamka přišla domů a měla klid. Mě čekal kolotoč kolem dětí.

Když se rozhodneme správně, poznáme to podle svých pocitů.

Když jsem se rozhodla správně, ulevilo se mi i fyzicky. Samozřejmě jsem měla štěstí, že jsem měla mamku a její pomoc. Kdyby se nenabídla, a byl odvoz jen na mě, tak si vezmu taxíka, a to by bylo pro mě přijatelné. Pomohlo mi uvědomění, že opravdu nemusím dělat vždy to, co se ode mě očekává.

Důležité je hledat, co je pro vás přijatelné a co už ne.

Vnímejte sami sebe, své pocity. Uvědomte si, co opravdu chcete a co už ne. Můžete to říct jemně, ale pevně. Hlídejte si své hranice a dovolte si říkat ne.

Neberte se tak vážně a udělejte si ze sebe legraci.

Další, co považuji za znak sebelásky, je nebrat se tak vážně a umět si ze sebe udělat legraci. A tak ve skupině Svoboda mysli najdete i vtipnou historku o tom, jak jsem zmáčkla tlačítko s kočárkem, když jsem chtěla vystupovat, a přitom jsem jela sama bez dětí.

Dříve bych se styděla a bála se to někomu říct. Snažila se na to nemyslet a červenala se pokaždé, co bych si na to jen vzpomněla. Teď mě to hezky pobavilo a upřímně se tomu zasměji pokaždé, když si na to vzpomenu. Bez pocitu viny nebo výčitek.

Znám své chyby a i tak se mám ráda.

Znám své chyby a dokonce vím, že se můžu mít ráda i s nimi. Hned teď, i když jsem ještě nezačala pracovat na jejich odstranění. Každý z nás máme nějaké a můžeme stále co zlepšovat.  A tak mi nebrání v tom začít se mít ráda i s nimi.

Mám čas sama pro sebe a na to, co mi dělá radost.

Když znám své chyby, znám také to, co mi dělá radost. A najdu si čas každý den na to, abych si nějakou radost udělala. I kdyby to byla jen chvilka na meditaci, která Vám pomůže zbavit se stresu a uvolnit tělo i mysl. Nebo jen chvilka, kdy si napustím vanu a užívám si chvíle relaxace.

Může to být více vědomých chvilek, které si během dne užívám. I kdyby trvaly jen pár minut nebo dokonce vteřin, kdy se soustředím sama na sebe a na své pocity.

S láskou pečuji o své tělo.

Moje tělo je chrám pro mou duši. Chovám se k němu láskyplně. S láskou se o něj starám a pečuji. Jsem mu vděčná za to, co mi všechno umožňuje a co všechno díky němu můžu udělat.

Znaky sebelásky:

  • Mám čas sama pro sebe a na to, co mi dělá radost.
  • Znám své hranice.
  • Umím říkat NE.
  • Rozhoduji se podle sebe a svých pocitů.
  • Znám své stinné stránky. Vím, že se můžu mít ráda i s nimi.
  • Neberu se tak vážně a umím si ze sebe udělat legraci.
  • S láskou pečuji o své tělo.

Možná vás zájímá, jak jste na tom se sebeláskou vy? Můžete si udělat následující cvičení, které často dělám na terapii. Napište si to, co vás napadlo jako první:

Jaká je vaše sebehodnota?

Na stupnici od 0 do 10, kdy 10 je největší, jaké číslo byste si dali?
Pokud jste neřekli 10, proč ne?

Co musíte udělat/ umět/ jaký byste měli být, abyste si mohli dát 10?
Jaký máte pocit, když si dáte největší počet bodů?

I když se Vám na sobě něco nelíbí, můžete se mít rádi.

Uvědomte si, že jste úžasní a i když máte své stinné stránky, tak si můžete dát 10. Dovolte si dát maximum bodů. Chyby neexistují, vše jsou jen příležitosti k našemu růstu.

Sebelásce jsme se naučili tím, co nám v dětství říkali rodiče a jak reagovali na naše potřeby. Když nám opakovaně nevyhověli nebo nás nechápali, mohli jsme se naučit, že na našem názoru nezáleží. Nejsem důležitá. Neposlouchá mě. NEMÁ MĚ RÁDA.

Můžeme si uvědomit, že to byli naše pocity tehdy. I když na nás maminka křičela, tak nás měla ráda. Křičela na nás, protože se o nás bála. Chtěla nás dobře vychovat, byly to její pocity. Můžeme vše přijmout a vše odpustit, tedy od sebe pustit. Podrobně o Vaší sebehodnotě se věnuji v článku Sebeláska – jaká je Vaše sebehodnota.

Můžu si dát lásku, kterou hledám jinde.

Já můžu být ta první, která si dá sama sobě lásku. Můžu být pro sebe oporou, kterou hledám někde venku. Můžu se dát na 1. místo a nepřipadat si jako sobec. Mít ráda sama sebe a věnovat sobě čas, je nejen krásné, ale také nutné k tomu, abychom se cítili dobře. Když se cítíme dobře, máme více radosti a energie. Jsme také trpělivější, což také ocení naše děti a manžel.

Sebeláska je cesta

Sebeláska je cesta a určitě to není něco, co se naučíte za pár dní nebo jednou terapií. Vidím to jako cestu, kterou chcete vykročit a místo toho, abyste se prodírali houštím, jdete hezkou cestou bez větších překážek. I tak vás tu čekají kameny, kaluže, kopce, údolí, bahno, výmoly a je na vás, jak se s tím vypořádáte.

A proto, abyste nebyli na tuto cestu sami, jsem vytvořila balíček terapií. S mou osobní podporou budete překonávat Vaše limity a podvědomé vzorce, které Vám brání žít život, jaký chcete.  Můžete se začít mít opravdu rádi a dávat sebe na 1. místo právě teď.

Těším se na naši společnou jízdu.

Jana Svobodová
Pomáhám lidem změnou mysli měnit a tvořit svůj život. Odstraňovat to, co nechceme. A začít žít, to, co chceme. Připravuji maminky k vědomému a přirozenému porodu. Jsem autorka e-booku Limity jsou jen v naší hlavě a také e-booku 11 kroků k hojnosti.  Můj příběh si přečtěte zde >>.

 Jeden ihned aplikovatelný tip zdarma

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů